South Central

League And Tournament Directory
2019 Spring SCD League
2018-2019 Team | South Central District | Connecticut
Schedule & Standings
View Schedule & Standings
General Information
Program Types
  • Premier Dev
  • Premier
  • High School
  • Competitive
  • Comp Dev
Age & Gender

High School Age Boys and Girls

Cost

$10.50

Dates
Contacts
  • Bill Cadwell
    Summer League Coordinator
    scdboyscommissioners@gmail.com
  • Approved Teams
  • Pending Teams
Team Name Age Gender Coach
Cheshire U10 Boys Select 10U Dev Male Mick McCreanor
Cheshire U10 Girls Select 10U Dev Female Andrew Ashworth
Cheshire U11 Boys Red 11U Comp Male FRANCESCO MAZZELLA
Cheshire U12 Boys Red 12U Comp Male Mick McCreanor
Cheshire U13 Boys Red 13-14U Travel Rec Male Stephen Castellon
Cheshire U14 Girls Red 14-15U Travel Rec Female Antonio Russo
Cheshire U15 Boys Red 15-16U Comp Male Max Rothenbucher
Cheshire U15 Boys White 14-15U Travel Rec Male James Doig
Cheshire U19 Boys Red 17-18-19U Comp Male James Lucchesi
Cheshire U19 Boys White 17-18-19U Comp Male James Doig
Cheshire U19 Girls Red 17-18-19U Comp Female Antonio Russo
Clinton Avalanche BU12 12U Comp Male Stephen Castellon
Clinton Cyclones BU14 14U Comp Male Emmerson Armstrong
Clinton Hurricanes GU14 14U Comp Female David Dikranian
Clinton Huskies BU10 10U Dev Male doural scott
Clinton Lightning GU12 12U Comp Female Paolo Uruchi
Clinton Wildcats GU10 10U Dev Female Shane Smith
Coginchaug Boys U09 (COGSC) 09U Dev Male Chris Noyes
Coginchaug Boys U10 10U Dev Male Chris Noyes
Coginchaug U11/12 GIrls 11-12U Travel Rec Female Tim Mack
Coginchaug U11 Girls 11U Comp Female James Hempel
Coginchaug U13/14/15 Boys 14-15U Travel Rec Male Jason Wickham
Coginchaug U13/14/15 Girls 14-15U Travel Rec Female Massimo Fraschilla
Coginchuag U19 Boys 17-18-19U Comp Male Kevin Merrill
East Haven Boys U11 11U Comp Male Bryan Szewc
East Haven Boys U13 13U Comp Male Hugo Méndez Perez
East Haven Swarm U12G 11-12U Travel Rec Female Mercy Kelly
East Haven Swarm U14G 14U Comp Female John Gildersleeve
East Haven Swarm U19G 17-18-19U Comp Female John Gildersleeve
Guilford Boys 10U - DePetris (SCOG) 10U Dev Male Gregory DePetris
Guilford Boys 11U/12U - Fulton (SCOG) 11-12U Travel Rec Male Jason Fulton
Guilford Boys 11U - Malatesta 11U Comp Male Joseph Malatesta
Guilford Boys 12U - Ibarra 12U Comp Male David Ibarra
Guilford Boys 13-15U - Rice 13-14U Travel Rec Male Alvaro Ibarra
Guilford Boys 13U - Garcia 13U Comp Male Manuel Garcia
Guilford Boys 14U - Garcia (SCOG) 14U Comp Male Manuel Garcia
Guilford Boys 15U - Yerkes 15-16U Comp Male William Yerkes
Guilford Boys 16U - TBD 15-16U Comp Male Pat Kozloski
Guilford Boys 19U - Ibarra 17-18-19U Comp Male David Ibarra
Guilford Girls 10U - Natale 10U Dev Female Frank Natale
Guilford Girls 11U - Michna 11U Comp Female Mark Michna
Guilford Girls 12U - Graham (SCOG) 12U Comp Female Tim Graham
Guilford Girls 13-15U - Kozlowski 14-15U Travel Rec Female Jacob Battipaglia
Guilford Girls 13U - Yerkes 13U Comp Female William Yerkes
Guilford Girls 14U - DeLucia 14U Comp Female Derek DeLucia
Haddam-Killingworth U11B - LoGiudice 11U Comp Male Sal LoGiudice
Haddam-Killingworth U11G - Kaplowitz 11U Comp Female Kim Kaplowitz
Haddam-Killingworth U12B - No Coach 11-12U Travel Rec Male
Haddam-Killingworth U14G - Laurenza 14U Comp Female Jamin Laurenza
Haddam-Killingworth U15B - Staskelunas 14-15U Travel Rec Male Ed Staskelunas
Haddam-Killingworth U9/10B - Murphy 10U Dev Male Brendan Murphy
Haddam-Killingworth U9/10G - Lonergan 10U Dev Female Jason Lonergan
HK U17 - Lonergan 17-18-19U Comp Female Jason Lonergan
Madison U10B Lightning 10U Dev Male Michael Felberbaum
Madison U10G Lightning 10U Dev Female Laurie Bussmann
Madison U11B Gold 11U Comp Male John Konstantino
Madison U11G Gold 11U Comp Female Scott Bartholomew
Madison U12B Gold 12U Comp Male Holly Wheeler
Madison U12B White 11-12U Travel Rec Male Matthew Starkey
Madison U12G Gold 12U Comp Female Marisa McCarthy
Madison U13B Gold 13U Comp Male Michael Skonieczny
Madison U14G Gold 14U Comp Female Frank Ferrucci
Madison U15B Gold 15-16U Comp Male Liam Isleib
Madison U15B White 14-15U Travel Rec Male John Malary
Milford HS Boys U19 17-18-19U Comp Male Ryan Subtil
Naugatuck G10 10U Dev Female Carlos Gonzaga
Naugatuck G11 11U Comp Female Luis Martinez
Naugatuck Nitros B11 11U Comp Male Craig Andrews
Naugatuck Raging Bearcats 12U Comp Male Tony Mucciacciaro
Naugatuck Red Dragons G12 12U Comp Female Leslie Grey
Naugatuck Storm G13 13-14U Travel Rec Female John DeCampos
Naugatuck U09B (NYS) 09U Dev Male Paulo Aleixo
Naugatuck U19B McNeil 17-18-19U Comp Male Alan McNeil
Naugatuck United B14 14U Comp Male Jose Almeida
Naugatuck Warriors B10 10U Dev Male Jason Nicknair
Naugy FC 15-16U Comp Male CARLOS COELHO
North Branford - U10B 10U Dev Male Moussa Cisse
North Branford - U19G 17-18-19U Comp Female Edward Preiss
North Haven Boys U16 15-16U Comp Male Antonio Scarano
North Haven Boys U19 17-18-19U Comp Male Mark Franco
North Haven Devo Boys U10 10U Dev Male John (coach) Parisella
North Haven Devo Girls U10 10U Dev Female Amanda Montano
North Haven Girls U12 Comp 12U Comp Female Dan O'Connor
North Haven Girls U12 Rec 11-12U Travel Rec Female James Howlett
North Haven Girls U14 13-14U Travel Rec Female Jennifer Merck
North Haven U11 Boys Comp 11U Comp Male Antonio Scarano
North Haven U11/U12 Boys Rec 11-12U Travel Rec Male Francesco Scarano
North Haven U12 Boys Comp 12U Comp Male Richard Notaro
North Haven U14 Boys Comp 14U Comp Male Andres Holle
North Haven U14 Boys Rec 13-14U Travel Rec Male Ryan Harvey
Orange Boys U-10 10U Dev Male christian ciuca
Orange Boys U-11 11U Comp Male Sterling Smith
Orange Boys U-12 12U Comp Male Jomo Nichols
Orange Boys U-14 Comp 14U Comp Male Thomas Pisano
Orange Boys U-14 Travel Rec 13-14U Travel Rec Male Jomo Nichols
Orange Boys U-19 Comp 17-18-19U Comp Male Joel Rodriguez
Orange Boys U-9 09U Dev Male Hugo Alves
Orange Girls U-10 10U Dev Female Michael Howard
Orange Girls U-11 11U Comp Female Kate Hoffman
Orange Girls U-12 12U Comp Female owen quigley
Orange Girls U-13 13U Comp Female Sterling Smith
Orange Girls U-14 14U Comp Female Sterling Smith
Orange Girls U-17 17-18-19U Comp Female Maeghan Howard
Orange Girls U-9 09U Dev Female Maeghan Howard
Oxford U10 Boys - Guillet 10U Dev Male Ryan Guillet
Oxford U11 Girls - Remond 11U Comp Female Scott Remond
Oxford U12 Boys - Mizak 11-12U Travel Rec Male Mathew Mizak
Oxford U14 Boys - Mahmood 13-14U Travel Rec Male Jennifer Coan-Mahmood
Oxford U15 Boys - Guillet 15-16U Comp Male Ryan Guillet
Oxford U19 Girls - Kondic 17-18-19U Comp Female Susan Kondic
Prospect Boys U11/12 11-12U Travel Rec Male Mike Parks
Prospect Boys U13 13U Comp Male John Sizer
Prospect Boys U14/15 14-15U Travel Rec Male Michelle White
Prospect Boys U15/16 15-16U Comp Male Ryan Smith
Prospect Boys U9/10 10U Dev Male Nicholas Fernandez
Prospect Girls U10 10U Dev Female David Celotto
Prospect Girls U11/12 Travel Comp 12U Comp Female David Bunk
Prospect Girls U11/12 Travel Rec 11-12U Travel Rec Female David Bunk
Prospect Girls U13 13U Comp Female Aaron Semrow
Prospect Girls U9 09U Dev Female Stephanie Way
Raptors 17-18-19U Comp Male Daniel Dominguez
S19 Ansonia U12 Boys 11-12U Travel Rec Male Julio Calvao
S19 Ansonia U12 Girls 11-12U Travel Rec Female Stephen Kish
S19 Ansonia U14 Boys 13-14U Travel Rec Male Paul Velardi
S19 Ansonia U14 Girls 13-14U Travel Rec Female Philip Izzo
S19 Ansonia U16 Girls 15-16U Comp Female James Geoghan
S19 Ansonia U19 Coed 17-18-19U Comp Male Joseph Catale
Seymour U10 Boys 10U Dev Male Michael Vanasse
Seymour U12 Boys -Blue 11-12U Travel Rec Male Bryan Snow
Seymour U12 Boys-White 11-12U Travel Rec Male Bryan Snow
Seymour U12 Girls 11-12U Travel Rec Female David Holmes
Seymour U14 Boys Comp 14U Comp Male John Zwolinski
Seymour U14 Boys Rec 14-15U Travel Rec Male John Zwolinski
Seymour U9 Boys 09U Dev Male Michael Vanasse
Shelton FC 04 Girls 15-16U Comp Female Hugh Sugden
Shelton FC 06 Boys 13U Comp Male
Shelton FC - 06 Girls 13U Comp Female Stephen Bell
Shelton FC - 07 Girls 12U Comp Female Amy O Reilly
Shelton U09 Boys Orange 09U Dev Male Oren Tepper
Shelton U09 Boys White 09U Dev Male Ian Tolan
Shelton U09 Girls Orange 09U Dev Female Joel Law
Shelton U09 Girls White 09U Dev Female Amy O Reilly
Shelton U10 Boys Orange 10U Dev Male Hugh Sugden
Shelton U10 Girls Orange 10U Dev Female Joel Law
Shelton U11 Boys White 11U Comp Male Oren Tepper
Shelton U11 Girls Orange 11U Comp Female Stuart Taylor
Shelton U12 Boys Orange 12U Comp Male Stuart Taylor
Shelton U12 Girls Orange 11-12U Travel Rec Female Carly Shomsky
Shelton U14 Boys Orange 14U Comp Male Ralph Mallozzi
Shelton U14/U15 Girls Travel 14U Comp Female Stephen Bell
Southingon G U 16 15-16U Comp Female Sandi Siedel
Southington B U 11 Crusaders 11U Comp Male john Antolini
Southington BU13 Revolution 13U Comp Male Scott Messina
Southington B U 9 United 09U Dev Male Hugo Vera
Southington G14 Rowdies 13-14U Travel Rec Female Randall Gage
Southington GU12 Sonics 12U Comp Female Scott Messina
Southington G U 17 17-18-19U Comp Female Sandi Siedel
Southington U10 Blue Wolves 10U Dev Male Manuel Silva
Southington U 10 Shooters 10U Dev Female Brian Zehnder
Southington U11 Fire 11U Comp Male Keith Orstad
Southington U 11 Huskies 11U Comp Female Walter Swanson
Southington U12 Spartans 11-12U Travel Rec Male John Cerra
Southington U 15 Storm 15-16U Comp Female Walter Swanson
Southington U 15 Wolves 14U Comp Male Anthony Kosior
Southington U 9 Celtic (STHGT) 09U Dev Male Keith Orstad
Southington U 9 Strikers 09U Dev Female Sandi Siedel
Southinton U 9 Spikes 09U Dev Female Steven Blondin
Stratford Boys U11 11U Comp Male Paul Popielarczyk
Stratford Boys U13 13U Comp Male Jonathan Goodridge
Stratford United Boys U10 10U Dev Male Paul Popielarczyk
Stratford United Boys U12 12U Comp Male Jonathan Goodridge
Stratford United Boys U15 15-16U Comp Male Ryan Jockers
S-West Haven U10 Boys Rec 10U Dev Male Nicholas Murphy
S-West Haven U10 Girls Rec 10U Dev Female Nicholas Murphy
S-West Haven U11 Boys 11U Comp Male Chris Treat
S-West Haven U12 Boys 12U Comp Male Matt Petrie
S-West Haven U12 Girls Lightning 12U Comp Female Peter Trenchard
S-West Haven U12 Girls Thunder 12U Comp Female Nathan Holme
S-West Haven U14 Boys 14U Comp Male Chris Treat
S-West Haven U14 Girls 14U Comp Female Peter Trenchard
U-10 Boys Travel (MLFD) 10U Dev Male Jonathan Quick
U10 Girls Travel Blue 10U Dev Female
U11/12 Boys 11-12U Travel Rec Male Sean Kursawe
U12 Girls Blue 12U Comp Female Ashley Kaufman
U12 Girls White 11-12U Travel Rec Female Ashley Kaufman
U12 MUSC Boys Blue 12U Comp Male Dave Rodriguez
U12 MUSC Boys Red 12U Comp Male Eric Berendt
U12 MUSC Boys White 11-12U Travel Rec Male Eric Berendt
U13 Girls Blue 13U Comp Female Jonathan Clement
U14 Boys Blue 14U Comp Male Machel Baker
U14 Boys White 13-14U Travel Rec Male Alex Cota
U14 Girls Blue 14U Comp Female Stephen Fallon
U19B Campos 17-18-19U Comp Male Jose Campos
U-19 Boys Blue 17-18-19U Comp Male Thomas Foley
U-19 Boys White 17-18-19U Comp Male Andrew Smith
U-19 Girls 17-18-19U Comp Female David Jennings
U9 GIRLS DEVO 09U Dev Female Dana Knight
Wallingford Boys Cosmos U12-14 13-14U Travel Rec Male Michael Frazier
Wallingford Boys Lions U10 10U Dev Male Jenerius Aminawung
Wallingford Boys Storm U11 11U Comp Male Steven Platt
Wallingford Boys Tigers U12 12U Comp Male Arnie Dominguez
Wallingford Boys Warriors U13 13U Comp Male Brian Burr
Wallingford Boys Wolverines U15 15-16U Comp Male Michael Frazier
Wallingford Girls Defenders U14 14-15U Travel Rec Female Marco DaSilva
Wallingford Girls Fury U13 13U Comp Female Christine Cassesse
Wallingford Girls Strikers U13 13U Comp Female Ray Johnson
Wallingford Girls Thunder U11 11U Comp Female JEFFREY HLADKY
Wallingford Girls Wildcats U19 17-18-19U Comp Female Steven Platt
Wallingford Girls Wildfire U19 17-18-19U Comp Female Michael Esch
Wallingford Girls Wild U10 10U Dev Female George Goad
Wallingford Girls Wolves U15 15-16U Comp Female Steven Platt
Wallingford Girls Wreckers U14 14U Comp Female Paul Furtado
Team Name Age Gender Coach Email